© Copyright 2009 r. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O Nas:
FHU Paweł Smyk

ul. Sulechowska 4A
w hurtowni GAJA,
obok ZASTALU

Napisz: stodolsko@gmail.com

Kontakt: tel. 607 80 44 62 lub e-mail: stodolsko@gmail.com
KANAŁ CB
24
24
Profesjonalny serwis CB Radio
>> Naprawa
>> Sprzedaż
   
>> Radiotelefony     >> Mikrofony
     >> Anteny                  >> Akcesoria
    >> Uchwyty               >> Nawigacje samochodowe
>> Montaż
>> Strojenie
607 80 44 62
>> MOŻLIWY DOJAZD
DO KLIENTA
<<
Wybór transceiver'a jest sprawą bardzo indywidualną. Należy pamiętać, iż transceiver CB nie jest telefonem komórkowym i szumieć musi. Na rynku można spotkać bardzo dużo modeli, które różnią się funkcjami oraz parametrami. Przed wyborem odpowiedniego modelu należy zapoznać się z definicjami przedstawionymi w zakładce GAŁKOLOGIA i TEORIA aby mieć możliwość orientowania się w temacie.
Powrót >>
Zwracajmy uwagę na parametry danego urządzenia, ilość dostępnych regulacji, a także na ergonomię używania danego modelu. Każde radio zapewnia inny odsłuch, który odbierany jest indywidualnie. Jeżeli ktoś jest zadowolony z danego modelu nie oznacza to wcale, że model ten sprawdzi się u nas.

Dobry transceiver charakteryzuje się:
- wąskim torem odbiornika (selektywność) - filtry o stromych zboczach
- wysoką czułością odbiornika
- odpornością na modulację skrośną
- wysokim tłumieniem międzykanałowym (odstęp 10 kHz)
- dobrymi układami ANL i NB
- niską emisją sygnałów pasożytniczych

Aby prawidłowo dobrać transceiver CB do swoich potrzeb bardzo ważne jest ważne jest zrozumienie definicji i określe
ń charakteryzujących te urządzenia.
>> Transceiver do stacji mobilnej
Transceiver powinien być wyposażony w dobre filtry oraz w układ ANL i NB. Powinien charakteryzować się prostą, intuicyjną obsługą. Dobrze jakby posiadał funkcje zmiany kanałów w mikrofonie i był wyposażony w szybką 19. Przydatny jest też wyświetlacz kanałów z regulacją natężenia podświetlania wyświetlacza lcd lub natężenia świecenia wyświetlacza led. Warto aby transceiver był wyposażony w regulację wzmocnienia mikrofonu. Przebywając w kabinie pojazdu, w której panuje duże natężenie hałasu można zmniejszyć czułość mikrofonu i w ten sposób wyciąć z naszego przekazu hałas (szum) tła. Regulacja czułości odbiornika (Rf-gain) pozwoli zmniejszyć poziom sygnałów, które trafiają do odbiornika. Przydatna funkcja w terenie zabudowanym gdzie poziom zakłóceń oraz ilość nadających stacji jest bardzo duży.
>> Transceiver'y niższej klasy
Pracują one z emisją AM (modulacja amplitudy), czasami również FM (modulacja częstotliwości). Takie transceiver'y możemy śmiało wykorzystać w stacjach mobilnych. Będą one wystarczające do uzyskiwania informacji o sytuacji na drodze jak i do wykonywania łączności na pozostałych kanałach. Charakteryzują się niską czułością odbiornika, małymi gabarytami przez co montaż w samochodach jest bardzo łatwy. Są bardzo proste w obsłudze z uwagi na bardzo małe możliwości regulacji parametrów. Zalecane są dla osób rozpoczynających przygodę z CB radiem oraz dla niewymagających użytkowników w stacji mobilnych. Pozwalają na uzyskiwanie łączności porównywalnych do urządzeń średniej klasy.

Wyposażone są najczęściej w następujące funkcje:

Pokrętła:
· VOLUME        · SQUELCH          · CHANEL

Przełączniki:
· AM / FM

Wskaźniki:
·RX/TX              ·CHANEL

Gniazda:
·DC                  ·MIC                     ·ANT                     ·EXT
Pracują one z emisją AM (modulacja amplitudy) i FM (modulacja częstotliwości). Takie transceiver'y wykorzystywane są jako urządzenia bazowe przez początkujących operatorów oraz przez osoby potrzebujące pełnej regulacji operatorów w stacjach mobilnych. Charakteryzują się średnią czułością odbiornika, średnimi gabarytami przez co montaż w samochodach jest prosty. Najczęściej można je zamontować w standardowej kieszeni DIN. Pozwalają one uzyskać nieco większe dystanse przeprowadzanych łączności niż urządzenia klasy niższej, za sprawą lepszych parametrów.

Wyposażone są najczęściej w następujące funkcje:

Pokrętła:
• VOLUME                 • SQUELCH                • SWR/CAL
• RF-GAIN                  • MIC-GAIN                 • CHANEL

Przełączniki:
• AM/FM                                • NB                                      • ANL
• HI CUT                                • PA                                      • CH
• CH 9                                   • CH 19                                  • M1...M5
• MEMORY, PROGRAM         • SCAN                                  • DW
• DIMMER

Wskaźniki:
• RX/TX                                   • METER (S/RF,MOD,CAL,SWR)
• CHANEL

Gniazda:
• DC                                       • MIC                                      • ANT
• EXT                                      • PA
Pracują one z emisją AM (modulacja amplitudy), FM (modulacja częstotliwości), SSB (modulacja jednowstęgowa). Takie transceiver'y wykorzystywane są jako urządzenia bazowe oraz przez naprawdę wymagających operatorów, w stacjach mobilnych. Charakteryzują się wysoką czułością odbiornika, sporymi gabarytami przez co montaż w samochodach jest znacznie utrudniony. Pozwalają uzyskać maksymalny dystans przeprowadzanych łączności. Ich wadą jest trudniejsza obsługa oraz bardzo wysoka cena zakupu. Zaletami, znakomite parametry techniczne.

Wyposażone są najczęściej w następujące funkcje:

Pokrętła:
·VOLUME             ·SQUELCH              ·SWR/CAL              ·RF-GAIN
·MIC-GAIN            ·RF-POWER            ·CLARIRIER            ·FINE / COARSE
·CHANEL

Przełączniki:
·AM/FM/USB/LSB/CW, MODE             · BAND SELECT, (A,B,C,D,E,F)
·NB                                                     · ANL
·HI CUT                                               · PA
·CH                                                     · CH 9
·CH 19                                                · M1...M5
·MEMORY, PROGRAM                        ·SCAN
·ECHO                                                · BEEP
·DW                                                    · DIMMER

Wskaźniki:
· RX/TX                                                        · METER (S/RF,MOD,CAL,SWR)
· CHANEL                                                   · FREQUENCY COUNTER

Gniazda:
· DC                            · MIC                         · ANT
· EXT                           · PA                          · S-METER
· CW KEY
Dylematem każdego świeżo upieczonego operatora CB radia jest optymalne ustawienie regulatorów (potencjometry, przełączniki) parametrów transceiver'a CB. Ileż to razy można usłyszeć, że optymalnym ustawieniem jest przekręcenie pokrętła:

· Squelch na godzinę ”x”;
· Rf-gain na godzinę ”y”;
· Mic-gain na godzinę ”z”.

Prawda jest taka, że parametry naszego transceiver'a należy zmieniać na bieżąco ponieważ warunki propagacyjne, lokalizacja naszych korespondentów (w przypadku stacji mobilnych) ulega zmianie. Wjeżdżając np. w teren zabudowany poziom zakłóce
ń ulega podwyższeniu. Jednak dla prawdziwych entuzjastów pasma obywatelskiego blokada szumów jest niezaciągnięta, a czułość odbiornika ustawiona jest na maksimum.

Squelch - oznaczenie pokrętła blokady szumów. Błędne są twierdzenia, że regulacja ta służy do wycinania szumów z przekazu właściwego. Zadaniem tej regulacji jest ustawienie pewnego progu poziomu sygnału po przekroczeniu, którego elektronika transceiver'a załączy głośnik umożliwiając nam odsłuch tych sygnałów. Jeżeli jednak sygnał (przekaz właściwy, szum tła, sygnał zakłócający) będzie miał wartość niższą niż wartość progowa głośnik pozostanie odłączony. Żadne sygnały nie będą przez niego emitowane.

Blokada ta ustala minimalną wartość poziomu sygnału, który będziemy w stanie usłyszeć.
Zazwyczaj zaciągamy blokadę tak aby wyeliminować szum tła, sygnały zakłócające. Szum tła oraz sygnały zakłócające mają pewny poziom. Przyjmijmy, że poziom ten ma wartość napięcia w. cz. np: 0,8 uV. Zaciągamy blokadę szumów i ustawiamy próg na wartość 0,9 uV. Głośnik transceiver'a zostaje odłączony i radio ”przestaje szumieć”. Gdy pojawi się sygnał (przekaz właściwy) o poziomie napięcia w.cz. wynoszącym 1,1 uV zostanie załączony głośnik i będziemy mogli odsłuchać to co w danej chwili odbiera transceiver. W przypadku pojawienia się sygnału zakłócającego o wartości napięcia w. cz. większego niż 0,9 uV (np. 2,0 uV) głośnik zostanie również załączony. Jeżeli jednak sygnał (przekaz właściwy, szum tła) będzie miał wartość niższą niż progowa (0,9 uV) np. 0,6 uV, głośnik nie zostanie załączony.

Rf-gain - oznaczenie pokrętła regulacji czułości odbiornika - wzmocnienia (w zasadzie osłabienia) stopnia wejściowego w.cz. Kręcąc pokrętłem w lewą stronę powodujemy, iż wszelkie sygnały dochodzące do odbiornika zostają osłabione. Sygnały o niskim poziomie zostaną całkowicie wyeliminowane, mocne sygnały znacząco osłabione. Zmniejszanie czułości odbiornika sprawdza się dobrze przy łącznościach lokalnych gdzie możemy sobie pozwolić na osłabienie sygnału (przekazu) właściwego eliminując całkowicie bądź znacząco osłabiając sygnały zakłócające.

W praktyce warto poeksperymentować z ustawieniami Rf-gain’a i squelch’a aby łatwiej zrozumieć w/w opisaną ich zasadę działania.

· Ustawiamy Squelch maksymalnie w lewo tak aby blokada szumów nie działała.
· Ustawiamy Rf-gain na godzinę 3.
· Zaciągamy blokadę szumów tak aby wyeliminować szum tła. Głośnik transceiver'a zostaje odłączony.
· Przekręcamy pokrętłem Rf-gain w prawo, zwiększając poziom sygnału (jego wartość napięcia w.cz.). W pewnym momencie spowoduje to, iż rosnący poziom napięcia w.cz. będzie większy niż poziom napięcia ustawiony pokrętłem Squelch (wartość progowa) co zaowocuje załączeniem głośnika transceiver'a. Usłyszymy szum tła.

LOC / DX - ten przełącznik służy do skokowej regulacji czułości odbiornika. Jest to odpowiednik pokrętła RF-gain z tym, że do wyboru mamy tylko dwie wartości czułości odbiornika. Pozycję LOC wybieramy jeżeli chcemy odbierać tylko mocne sygnały lokalne. W pozycji DX odbierać będziemy wszystkie sygnały, które będzie przekazywać nasza antena. Pozycja LOC odpowiada skręceniu pokrętłem Rf-gain w lewa stronę. Pozycja DX odpowiada skręceniu pokrętła RF-gain w maksymalne prawe położenie.

Mic-gain - oznaczenie pokrętła regulacji wzmocnienia mikrofonu. To jeden z nielicznych regulatorów mający wpływ na parametry sygnału, który emituje nasza stacja. Regulator ten wpływa na poziom (głośność) modulacji. Stosując standardowe (oryginalne mikrofony) regulator ten ustawiamy w większości przypadków w prawe skrajne położenie co odpowiada maksymalnemu wzmocnieniu.
>> Squelch, Rf-gain, Mic-gain - jak to ustawić
Dojazd >>
>> Transceiver'y średniej klasy
>> Transceiver'y wyższej klasy
>> Squelch, Rf-gain, Mic-gain - jak to ustawić
PRZEŁĄCZNIKI
• +10 - podniesienie częstotliwości o 10 kHz
• +5 - podniesienie częstotliwości o 5 kHz
• -5 - obniżenie częstotliwości o 5 kHz
• ANL - filtr obcina wszelkie impulsy o większej niż średnia amplitudzie.
• AM/FM/LSB/USB/CW; MODE - przełącznik rodzaju emisji
• BAND SELECT; (A,B,C,D,E,F) - przełącznik podzakresów (band)
• BEEP; ROGER BEEP; R. BEEP - sygnalizator ko
ńca nadawania
• CB/PA - przełącznik zmiany trybu pracy radio/megafon
• CH/FREQ - przełącznik zmiany wyświetlania kanałów / częstotliwości
• CH9 - szybkie przejście na kanał 9
• CH19 - szybkie przejście na kanał 19
• CH.LOCK; F.LOCK - blokada przełączania kanałów
• CHANNEL; CH - przełącznik kanałów
• DC - zmiana koloru podświetlania wskaźników
• DIMMER; DIM - regulacja jasności podświetlania
• DX/LOC; HIGWAY; HW/CITY - skokowa regulacja czułości odbiornika, DX - sygnały dalekie, LOC - sygnały lokalne
• DW - nasłuch dwóch kanałów
• ECHO - włącznik efektu echo
• F - przełącznik programowania trybu pracy urządzenia
• FILOUTPUT; FIL - przełącznik tonów
• FREQ - zmiana częstotliwości
• HI/LOW - skokowa regulacja mocy, HI - duża, LOW
• HI CUT - wycina tony wysokie
• M1-M5 - przyciski komórek pamięci
• MEMORY; PROGRAM - przycisk programowania pamięci
• METER; MODS. RF; INDIC - przełącznik trybu pracy wskaźnika: S/RF pomiar odbieranego sygnału/mocy wyjściowej; MOD pomiar głębokości modulacji (AM) lub dewiacji (FM); CAL kalibracja miernika WFS; SWR pomiar WFS (współczynnika fali stojącej)
• NB - noise blanker eliminuje silne, krótkie impulsy zakłócające. Filtr ten zlokalizowany jest na wejściu odbiornika.
• OFF; POWER - wyłącznik zasilania
• SELECT - zmiana rastra (kroku) częstotliwości
• SCAN - automatyczne przeszukiwanie pasma
• SPAN - zmiana rastra (kroku) częstotliwości
• SPLIT - rozdzielenie częstotliwości nadajnika i odbiornika
• UP/DOWN - kanał w górę / kanał w dół

POTENCJOMETRY - GAŁKI
• AUTO SQUELCH (ASC) - automatyczna blokada szumów
• CHANNEL; CH - obrotowy przełącznik kanałów
• CLARIFIER; RIT - pokrętło dokładnego dostrojenia nadajnika i odbiornika lub tylko odbiornika
• COARSE - dostrojenie zgrubne, przestrajające nadajnik i odbiornik
• DYNAMIKE - regulacja kompresji dynamiki
• FINE - dostrojenie dokładne, przestrajające tylko odbiornik
• MIC GAIN (GAIN MICRO) - regulator czułości mikrofonu
• RF GAIN - regulator czułości odbiornika
• RF POWER; RF PWR - regulator mocy wyjściowej nadajnika
• SQUELCH; SQ - regulator blokady szumów
• SWR/CAL - kalibracja miernika WFS (współczynnika fali stojącej)
• VOLUME - regulator siły głosu
• TONE - regulator barwy głosu

GNIAZDA
• ANT - gniazdo anteny
• CW KEY - gniazdo klucza telegraficznego
• EXT; EXT. SP. - gniazdo głośnika zewnętrznego
• MIC - gniazdo mikrofonu
• PA; PA SP. - gniazdo tuby (megafonu, papugi)
• POWER; DC - gniazdo zasilania
• S-METER - gniazdo zewnętrznego wskaźnika sygnału

WSKAŹNIKI
• CHANNEL - wskaźnik aktualnego numeru kanału
• FREQUENCY COUNTER - miernik częstotliwości
• RX - wskaźnik pracy odbiornika
• S/RF - wskaźnik poziomu odbieranego sygnału / mocy wyjściowej
• TX - wskaźnik pracy nadajnika
Zapraszamy od 900 do 1700